Cestovní náhrady 2025: kolik dostanete za kilometr a stravné v letošním roce

Od 1. ledna 2025 se změnila výše cestovních náhrad pro zaměstnance využívající soukromé vozidlo na služebních cestách. Nová vyhláška zvyšuje sazby za opotřebení vozidla i stravné, což ovlivní firemní rozpočty. Zjistěte, jaké konkrétní změny u „cesťáku“ na vás čekají a jak se na ně připravit.

Jezdíte svým vlastním vozem jako zaměstnanci na služební cesty? Případně musíte své auto čas od času využit pro svou práci? Jestliže ano, máte od svého zaměstnavatele nárok na cestovní cestovní náhrady. Tady je nový přehled, jaká je jejich výše od 1. ledna 2025.

Výši cestovních náhrad pro rok 2025 upravuje vyhláška č. 475/2024 Sb.. Pro rok 2025 aktualizovala sazby stravného a náhrady za použití soukromého automobilu při pracovních cestách. Firmy budou v novém roce muset zaměstnancům proplatit vyšší částky za opotřebení vozidla i na stravném.

Zaměstnanci, který je vyslán na pracovní cestu a využívá přitom jiné vozidlo než to zaměstnavatele, náleží náhrada za opotřebení vozidla. U jednostopých a tříkolových vozidel to je nově 1,6 koruny za ujetý kilometr místo 1,5 koruny a u osobního vozidla vzrostla částka z 5,6 na 5,8 koruny za kilometr jízdy.

Co víte o cestovních náhradách? 

Při výpočtu částky, jakou musí zaměstnavatel vyplatit za spotřebovaný benzin nebo naftu, se postupuje následujícím způsobem. U náhrad pohonných hmot se vynásobí cena pohonných hmot a spotřeba vozidla. Svou roli hraje samozřejmě počet ujetých kilometrů. Zaměstnanec prokáže náklady dokladem o nákupu, který dokládá souvislost s pracovní cestou. Existuje-li více dokladů, použije se k výpočtu aritmetický průměr.

Jestliže zaměstnanec cenu pohonných hmot takto neprokáže, použije zaměstnavatel průměrnou cenu pohonných hmot, která je daná vyhláškou Ministerstva prácep a sociálních věcí.

Průměrné ceny pohonných hmot dané ministerskou vyhláškou:

  • 35,80 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,
  • 40,50 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,
  • 34,70 Kč za 1 litr motorové nafty,
  • 7,70 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny

Spotřeba pohonných hmot se vypočítává z údajů o spotřebě v technickém průkazu vozidla, který je zaměstnanec povinen předložit zaměstnavateli. Pokud technický průkaz hodnotu neobsahuje, lze spotřebu prokázat i technickým průkazem vozidla stejného typu se stejným objemem válců. Použije se hodnota čísla pro kombinovaný provoz nebo aritmetický průměr uvedený v průkazu.

Sazby stravného

Změny se v letošním roce dočkaly také sazby stravného pro tuzemské i zahraniční cesty. Za každý pracovní den cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné v závislosti na její délce následovně: 148 Kč až 177 korun při pracovní cestě v délce 5 až 12 hodin, 225 až 271 korun při pracovní cestě v délce 12 až 18 hodin a 353 až 422 korun při pracovní cestě delší než 18 hodin.

Pokud vás zajímá výše zahraničního stravného, naleznete ji ve vyhlášce pod číslem 373/2024 Sb..

Autor: Radim Šlezinger

Zdroj: denik.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.