Jak nenaletět při nákupu dálniční známky? Sledujte detaily

Koupě dálniční známky online pro Česko i cizí státy se pojí s rizikem, že známku přeplatíte, nebo ji vůbec nedostanete. Jak si tedy být jisti, že jste na správném webu?

Dálniční známka pro rok 2025 o trochu podražila oproti loňským cenám kvůli tzv. Automatické valorizaci, která se bude opakovat každoročně. Jak se zvedly ceny, jsme psali koncem loňského roku – u roční povolenky to bylo o 140 korun na 2.440, u kratších o desetikoruny.

Už několik let nemá známka podobu nálepky na čelní sklo, a nedá se koupit na všech čerpacích stanicích. Místo toho je možné ji pořídit na internetu – na webu edalnice.cz – během pár minut se začátkem platnosti v podstatě okamžitě. Klidně i při zastavení na krajnici, než najedete na dálnici – to pokud si na poslední chvíli uvědomíte, že známku nemáte.

Právě v tom vidí někteří rychlý zisk za málo práce. Nemusí jít rovnou o podvod - na jeden takový nedávno upozorňovalo i ministerstvo dopravy - některé weby se snaží vydělat na nepozorných, spěchajících či roztržitých motoristech. Weby nezřídka vypadají hodně podobně tomu oficiálnímu, ale nabízejí dálniční známku za vyšší než oficiální ceny. 

Papírově vypadá všechno v pořádku – u možnosti volby délky platnosti je drobounkým písmem napsáno, že se částka skládá z ceny známky + „servisní poplatek“ nebo „ekologický poplatek“, či něco na ten způsob. Kupující se tak má možnost dozvědět, co ve skutečnosti kupuje, ale pokud spěchá a nedává velký pozor, snadno to přehlédne. 

Sponzorované odkazy, které ukáže vyhledávání, nejsou oficiálními weby pro nákup dálniční známkySponzorované odkazy, které ukáže vyhledávání, nejsou oficiálními weby pro nákup dálniční známky | Google

Poplatek je klidně i několik stokorun a v závislosti na délce platnosti známky může být celková cena na těchto webech klidně i víc než dvojnásobná. Trik těchto webů, a zároveň největší nebezpečí, tkví v tom, že když zadáte do vyhledávání Google „edalnice“, jako první dva odkazy vám vyskočí reklamy právě na tyhle weby, které si k dálniční známce přidávají přirážky. Až třetí odkaz je ten jediný správný web edalnice.cz. U vyhledávání na Seznamu je tomu podobně.

Delší heslo „elektronická dálniční známka“ na Seznamu vyhodí hned čtyři reklamy, až pod tím je odkaz na správný web; sice s pomlčkou, ale adresa e-dalnice.cz vede také na ten pravý portál edalnice.cz. Na Googlu tohle heslo ukáže tři reklamy a až pod nimi ten správný web.

Ve všech případech platí, že ten správný web edalnice.cz nemá reklamu – u čehokoliv je označení „Reklama“ nebo „Sponzorováno“, může být podvod. Ale taky nemusí - známku můžete skutečně dostat. Zaplatíte však víc, než je potřeba.

Stránek, které se takovýmto způsobem snaží obohatit, je samozřejmě mnohem víc než tři nebo čtyři. Ministerstvo dopravy na svém webu začátkem letošního roku zveřejnilo seznam několika desítek takových, na nichž je cena dálniční známky vyšší než oficiální. Některé z nich jsou agregátory, kde je možné pořídit známky i pro jiné země než Česko, jiné se specializují na Česko a mohou svým vzhledem i napodobovat oficiální web edalnice.cz.

Některé weby se snaží napodobit vzhled oficiálního e-shopu edalnice.cz. Přinejlepším známku přeplatíte, přinejhorším ji vůbec nedostanete.Některé weby se snaží napodobit vzhled oficiálního e-shopu edalnice.cz. Přinejlepším známku přeplatíte, přinejhorším ji vůbec nedostanete. | edalnicniznamka.cz

Kde koupit dálniční známku správně

Web edalnice.cz není jediným oficiálním místem, kde se dá známka pořídit. Můžete ji koupit také na čerpacích stanicích EuroOil a Robin Oil, na pobočkách České pošty nebo v samoobslužných kioscích, které najdete na několika místech v ČR, povětšinou u hranic a na začátcích dálnic.

Mapa kiosků a obchodních místje dostupná na webu edalnice.cz.

V zahraničí stejné pokusy

Totožná situace s weby, které se chtějí obohatit na nepozorných motoristech, nastává, když chcete koupit dálniční známku pro jiné země. Vyhledání hesla „autobahn vignette Österreich“ ukáže několik reklam a až docela daleko oficiální web provozovatele rakouských dálnic Asfinag.atRakouské známky ale existují i v papírové podobě, což je nejjistější metoda, pokud máte z internetového nákupu obavy.

Se Slovenskem to je stejné – když vyhledáte „diaľničná známka Slovensko“, dostanete několik reklam a až vespod ten správný web eznamka.sk, resp. web Národné diaľničné spoločnosti ndsas.sk, na němž také najdete odkaz vedoucí na web eznamka.sk.

Pro Maďarsko a Slovinsko je to podobné – reklamy ve vyhledávačích, a nejen ony, mohou vést na stránky podvodné, či takové, které vám známku sice zařídí, ale za poplatek navíc. Správné weby jsou pro Maďarsko ematrica.nemzetiutdij.hu a pro Slovinsko evinjeta.dars.si, žádné jiné. Odkazy na tyto weby ostatně najdete i na webu edalnice.cz.

A co zmíněné agregátory? Ty mohou působit užitečně, když cestujete někam dál a potřebujete koupit známku pro víc zemí najednou, nebo když na některých úsecích dálnic či pro některé tunely je třeba zaplatit mýtné zvlášť. Existují i takové, na nichž nic nepřeplatíte, např. v podobě aplikací do smartphonu. Ve všech těchto případech ovšem platí, že nejde o oficiální stránky provozovatelů dálnic. To znamená, že není jistota, že po zaplacení známku skutečně dostanete.

Autor: Marek Bednář

Zdroj: Autorský text Marek Bednář , auto.cz, zdroj videa: BESIP

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.