O Velikonocích pozor na alkohol. Riziko nehod kvůli němu roste

Velikonoční víkend patřil loni k nejtragičtějším se sedmi mrtvými. Policie chystá dopravně bezpečnostní akci, ovšem nikoliv jen na alkohol – bude také houfně měřit rychlost.

Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s koledováním, při kterém chlapci dostávají čokoládová vajíčka a tatínci leckdy štamprli. Právě ona – pokud se opakuje často – je velmi častou příčinou nehod na silnicích.

Dalo by se to považovat za samozřejmost, že kdo domácí pálenku neodmítne, nebude řídit. Při loňském velikonočním víkendu nicméně policie zaznamenala 154 řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu, tedy 3,2 % celkem zaznamenaných přestupků. Policie také řešila téměř osm stovek nehod a při 55 z nich hrál roli alkohol.

Pokud byl viník nehody pod vlivem alkoholu, pojišťovna vyplatí poškozenému škodu standardním způsobem, ale „hrozí mu tzv. regres – tedy zpětné vymáhání škody, kterou za něj pojišťovna z povinného ručení vyplatila poškozeným“, uvádí Generali Česká pojišťovna.

Co když to je naopak, tedy že viník nehody nepil, ale poškozený byl pod vlivem? „V takovém případě pojišťovna škodu standardně hradí z povinného ručení viníka. Zároveň však zkoumá, zda a do jaké míry alkohol u poškozeného přispěl ke vzniku škody. Zjednodušeně řečeno, jaká byla jeho spoluvina,“ říká Jan Marek z Generali České pojišťovny. Zmiňuje také případ, kdy opilý chodec zavrávorá a vstoupí z chodníku do vozovky; v takovém případě však těžko označit za viníka řidiče.

„Pokud poškozený požil alkohol, ale dodržoval v době nehody všechna pravidla silničního provozu, je mu samozřejmě vyplaceno odškodnění z povinného ručení viníka ve skutečné výši,” doplňuje Marek.

Policie bude bdělá

Velikonoční víkend bude, stejně jako loni, také ve znamení zvýšené aktivity policie. Ta připravila „dopravně bezpečnostní akci, která bude probíhat od pátku 18. dubna do pondělí 21. dubna napříč celým územím České republiky. Posílíme výkon služby a budeme ve zvýšené míře dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ stojí na jejím webu. Loni při této akci policisté zadokumentovali 4.799 přestupků; samozřejmě nechybělo měření rychlosti, které s počtem 1.769 případů tvořilo téměř 37 % přestupků.

Kromě problémů s pojištěním hrozí za řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek přísné tresty. Už při naměřené hodnotě do 0,3 promile hrozí kromě pokuty až 25 tisíc korun také zákaz řízení na 6 až 18 měsíců a policista může zadržet řidičský průkaz na místě. Při naměřené hodnotě 0,3–1 promile se přidává 6 trestných bodů a nad 1 promile jde o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí až 3 roky vězení.

 

Autor: Marek Bednář

Zdroje: TZ Generali Česká pojišťovna,Policie ČR, auto.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.